Czy są nowe przepisy jak bhp? - bezpieczeństwo

gpsbhp

Jaka jest definicja BHP

BHP, czyli inaczej bezpieczeństwo i higiena pracy, jest powszechnie używaną nazwą, która określa zbiór zasad dotyczących bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy. Ponadto BHP to nie tylko zbiór zasad, ale także osobna dziedzina wiedzy, która zajmu

Czy są nowe przepisy jak bhp? - bezpieczeństwo gpsbhp
je się kształtowaniem właściwych warunków pracy. BHP jest na tyle szerokim pojęciem, że w jego ramach można znaleźć kwestie zahaczające o ergonomię, medycynę pracy, ekonomikę pracy oraz o psychologię pracy. Zasady związane z bezpieczeństwem i higieną pracy muszą być stosowane przez wszelkie firmy i przedsiębiorstwa. Przepisy prawne regulujące kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy znajdują się w Kodeksie Pracy, którego musi przestrzegać każdy pracodawca. Organem, który stoi na straży przestrzegania przepisów BHP, jest Państwowa Inspekcja Pracy. Na rynku istnieją specjalne firmy, które działają w branży BHP oferując wiele przydatnych usług pracodawcom, jak na przykład wstępne i okresowe szkolenia BHP, przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa oraz wykonanie oceny ryzyka zawodowego.


Szkolenie BHP dla pracowników administracyjnych

Ukończenie okresowego szkolenia BHP jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników oraz dla pracodawcy. Na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia odpowiedniego szkolenia BHP zatrudnionym pracownikom. Firma działająca w branży BHP oferuje przeprowadzanie różnego rodzaju szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które są odpowiednio dobierane do rodzaju stanowiska, na którym jest zatrudniony dany pracownik. Jednym z okresowych szkoleń BHP jest szkolenie przeznaczone dla osób zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych. Okres ważności takiego szkolenia przeznaczonego dla pracowników biurowych wynosi sześć lat. Kurs BHP dla kadry biurowo-administracyjnej składa się z minimum ośmiu godzin lekcyjnych. Szkolenie dla pracowników biurowych nie trwa zbyt długo, ponieważ ryzyko związane z wykonywaniem tego rodzaju pracy jest znacznie mniejsze, niż przykładowo w przypadku pracowników budowlanych. Pracownicy biurowi podczas trwania kursu zapoznają się z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, a samo szkolenie kończy się odpowiednim egzaminem.


Zakres obowiązków pracodawcy

Pracodawca posiada wobec zatrudnionych pracowników szereg różnych obowiązków, które są odpowiednio zawarte w tak zwanym Kodeksie Pracy. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą spełniać wobec siebie określone obowiązki, które najczęściej są regulowane przez przepisy prawne. Jednym z działów zawartych w Kodeksie Pracy jest dział dotyczący bezpieczeństwa i higieny pracy. Przestrzeganie odpowiednich przepisów BHP jest bardzo ważne w każdym przedsiębiorstwie i zakładzie pracy. Obowiązkiem pracodawcy, który wynika bezpośrednio z przepisów zawartych w Kodeksie Pracy, jest zapewnienie pracownikom odpowiednich szkoleń BHP. Szkolenia BHP są przeprowadzane przez odpowiednią firmę, która oferuje kursy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kursy PPOŻ. Za zatrudnienie pracownika nieposiadającego ukończonego wstępnego szkolenia BHP, pracodawca może ponieść konsekwencje w postaci nałożenia kary finansowej. Sam pracodawca także posiada obowiązek posiadania ukończonego odpowiedniego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.


Ergonomia a BHP

Ergonomia jest taką dziedziną wiedzy, która zajmuje się badaniem warunków pracy. Ergonomia stanowi naukę o pracy, jest więc dyscypliną naukową zajmującą się odpowiednim przystosowaniem narzędzi, maszyn, środowiska oraz szeroko pojętnych warunków pracy do anatomicznych oraz fizycznych możliwości człowieka. Jako że głównym zainteresowaniem ergonomii jest przystosowanie warunków pracy do możliwości pracownika, dziedzina ta ma wiele wspólnego z BHP. Wiele zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy korzysta ze zdobyczy naukowych ergonomii, pozwalając na polepszenie warunków pracy. Firma działająca w branży BHP oferująca, między innymi, szkolenia BHP i szkolenia PPOŻ, czerpie wiedzę na temat odpowiednich warunków pracy z ergonomii. Jednym z zadań ergonomii jest także podniesienie efektywności pracy przy możliwie najniższym koszcie biologicznym. Wiele przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy zostało stworzonych w oparciu o odkrycia naukowe takiej dyscypliny, jaką jest ergonomia.